czwartek, 13 majaTelewizja informacyjna Wrocław / Polska

Premier: Od soboty cała Polska w strefie czerwonej. Nowe obostrzenia w związku z pandemią COVID-19.

Premier Morawiecki poinformował na specjalnie przeprowadzonej konferencji prasowej o wprowadzeniu nowych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa Sars-Cov-2, wywołującego chorobę COVID-19.

Od soboty, 24 października cała Polska znajdzie się w strefie czerwonej.

Wszystkie te zasady, do których przyzwyczaili się ci mieszkańcy, którzy w strefie czerwonej żyją, mieszkają, pracują, uczą się, obowiązują na terytorium całej Rzeczpospolitej.

Morawiecki

W przypadku dalszego rozwijania się pandemii niewykluczone jest zaostrzenie obowiązujących obostrzeń.

Efekty wprowadzonych restrykcji powinny być widoczne po 10, 14 dniach od ich wprowadzenia.

Lista nowych restrykcji:

– Nauka zdalna w szkołach podstawowych od klasy czwartej do ósmej, młodsze dzieci nadal będą uczyły się stacjonarnie.

– W godzinach od 8 do 16 dzieci do 16 roku życia mogą się przemieszczać tylko pod opieką dorosłego.

– Ograniczenie działalności lokali gastronomicznych (restauracje, kawiarnie, puby) – będą zamknięte dla klientów, ale będą mogły prowadzić działalność na wynos i z dowozem do klienta.

– Zakaz wszelkiego rodzaju aktywności w grupie powyżej pięciu osób (nie dotyczy rodzin mieszkających razem i spotkań służbowych związanych z wykonywaną pracą).

– Seniorzy powyżej 70. roku życia nie powinni się przemieszać i wychodzić z domu – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego takich jak wyjście do sklepu czy apteki, czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

– Zawieszenie działalności sanatoriów (z możliwością dokończenia obecnych turnusów rozpoczętych przed 26 października).

Na razie są jeszcze dostępne łóżka z respiratorami, to jest około 40 procent. Ale musimy zdawać sobie sprawę, że tego, że jeśli będą potrzebne dalsze drastyczne kroki – jak zamknięcie granic jak było wiosną czy różne zakazy przemieszczania się albo głęboki lockdown, zamknięcie bardzo wielu dziedzin życia gospodarczego – to trzeba będzie się na taki krok zdecydować, o ile nie nastąpi wypłaszczenie, zahamowanie przyrostu zakażeń

Morawiecki

Lista restrykcji w strefie czerwonej oprócz tych które znalazły się na liście nowych restrykcji:

– Liczba osób w placówkach handlowych uzależniona jest od wielkości sklepu: dla sklepów o powierzchni do 100 m2 – pięć osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m kw. powierzchni – jedna osoba na 15 m kw.

– Zakaz organizacji imprez okolicznościowych m.in. wesel i styp. 

– Współzawodnictwo sportowe, zajęcia i wydarzenia sportowe są organizowane bez udziału publiczności.

– W szkołach ponadpodstawowych i na uczelniach nauka odbywa się w pełni zdalnie.

– Działalność aquaparków i basenów poza hotelami jest całkowicie zawieszona.

– Zawieszona jest działalność wesołych miasteczek, parków rozrywki oraz parków rekreacyjnych.

– Siłownie i kluby fitness są zamknięte.

– Kina muszą udostępnić widzom co drugie miejsce na widowni, z tym, że nie więcej niż 25 proc. liczby miejsc. Widzowie mają obowiązek zasłaniania ust i nosa.

– W kościołach obowiązuje limit jedna osoba na 7 m2. Wierni mają obowiązek zasłaniania ust i nosa. 

– Ograniczenia dotyczą także transportu publicznego. Pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi: 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej dla danego pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych. Pasażerowie mają obowiązek zakrywania ust i nosa.

– W salonach fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.