15 tysięcy zł za OC w Polsce? Już niedługo

Marcin Broda, redaktor naczelny „Dziennika Ubezpieczeniowego” informuje, że nawet 15 tysięcy zł lub więcej zapłacą piraci drogowi jeżdzący po polskich drogach. Kierowcy którzy nie dostosują się do nowego prawa będą płacić więcej za OC, i to wielokrotnie. To pokłosie zmian które szykuje dla kierowców Rząd PIS wraz z Unią Europejską.

Od 17 czerwca ubezpieczyciele otrzymają dostęp do bazy danych z mandatami nałożonymi na kierowców nieprzestrzegających przepisów ruchu drogowego. Oznaczać to będzie zwiększenie kosztów OC dla takich kierowców.

Według eksperca Polskiej Izby Ubezpieczeń, Łukasza Kulisiewicza, już ktoś kto przejedzie przez pasy na czerwonym świetle powinien płacić więcej za OC.

W lipcu wszystkie nowe auta, osobowe, dostawcze, ciężarowe i autobusy będą musiały być wyposażone w system ISA (Inteligentny Asysten Prędkości), oraz czarną skrzynkę. Taki wymóg wprowadzi Unia Europejska.

ISA będzie monitorować na bierząco prędkość z jaką porusza się samochód, styl jazdy kierowcy oraz przekazywać te informacje urzędnikom Unii Europejskiej, w niektórych przypadkach system będzie mógł sam zredukować prędkość pojazdu bez udziału kierowcy gdyż będzie miał możliwość sterowania silnikiem i układem hamulcowym.

Czarna skrzynka będzie działała na podobnej zasadzie co ta zamontowana w samolotach, będzie ona rejestrowała prędkość, użycie hamulców, pasów bezpieczeństwa, działanie poduszek powietrznych.

Od września wzrosną także opłąty za mandaty. Większe stawki zapłacą recydywiści, kierowcy którzy w ciągu dwóch lat popełnią dwa razy ten sam błąd. Zapłacą oni dwukrotnie większa stawkę za przekroczenie prędkości o 31 km/h, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niewłaściwe wyprzedzanie, wjechanie na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór lub zapaleniu czerwonego światła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.