czwartek, 13 majaTelewizja informacyjna Wrocław / Polska

Lockdown coraz większy. Nowe obostrzenia na Wielkanoc

Ponad 34 tysiące nowych zakażeń to dzisiejszy wynik Polski w liczbie zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19. W związku z tym Polski Rząd wprowadza nowe ograniczenia, obostrzenia, częściowy lockdown.

Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny, na tę chwilę mamy zajętych ponad 70 proc. łóżek i ponad 70 proc. łóżek respiratorowych. Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia, jesteśmy o krok od przekroczenia liczby, która uniemożliwi leczyć pacjentów, zrobimy wszystko, by do tego nie doszło.

Mateusz Morawiecki

NOWE OBOSTRZENIA W POLSCE (od 27 marca do 9 kwietnia):

Mniej osób w sklepach i kościołach

Do 1 osoby na każde 20 metrów kwadratowych, przy zachowaniu dystansu 1,5 metra od siebie w kościołach. W sklepach o powierzchni do 100 mkw. będzie to 1 osoba na każde 15 mkw., a w większych sklepach – 1 osoba na każde 20 mkw.

Całkowicie zamknięte mają natomiast być sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. m kw.

Hurtownie i składy budowlane będą działały normalnie, by zapewnić płynność branży budowlanej.

Zamknięte pozostają galerie handlowe, ale pozostaje wyjątek dla aptek, drogerii, sklepów spożywczych, salonów prasowych i księgarni.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne zostają zamknięte od soboty

Żłobki i przedszkola zostają zamknięte

Pod opiekę tych placówek będą mogły trafiać wyłącznie dzieci rodziców wykonujących zawody medyczne i służb porządkowych, w trakcie wykonywania przez nich obowiązków służbowych.

Sport tylko dla zawodowców

Ograniczone będzie działanie obiektów sportowych. Te od 27 marca do 9 kwietnia będą całkowicie zamknięte. Ćwiczyć będą mogli wyłącznie zawodowi sportowcy. Nowością jest zamknięcie kortów tenisowych i ścianek wspinaczkowych.

Wielkanoc i praca – apel o ograniczenie kontaktów

Rząd wydał też zalecenie, by Wielkanoc spędzić w gronie najbliższych, nie przemieszczać się i spędzić świąteczne dni we własnych domach. Premier podtrzymuje także apel o pracę zdalną tam, gdzie jest to możliwe.

Pozostałe:

Limit zgromadzeń to nadal pięć osób. Nie obejmuje on osób, które zostały zaszczepione.

W przypadku granicy południowej rząd zapowiada dodatkowe ograniczenia. Pod uwagę brana jest kwarantanna lub aktualny test. – Z południa Europy pojawia się wiele przypadków wirusa zmutowanego – twierdzi Morawiecki.

Rząd zaleca spędzenie świąt z domownikami. Nie ma zakazu przemieszczania się.

Premier o możliwości wprowadzenia stanu nadzwyczajnego: Nie wykluczamy żadnego scenariusza, jeżeli po dwóch-trzech tygodniach sytuacja epidemiczna się pogorszy.