Morawiecki i Kaczyński jadą do Kijowa. Na spotkanie z Zełenskim

Premier Polski Mateusz Morawiecki oraz wicepremier ds. bezpieczeństwa i prezes PiS Jarosław Kaczyński jadą we wtorek do Kijowa. Razem z nimi w podróży biorą udział premier Czech Petr Fiala i premier Słowenii Janez Janša. Jako delegacja Rady Europejskiej mają spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem.

Godzinę temu pociąg, na pokładzie którego znajduje się premier Mateusz Morawiecki, wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński oraz premierzy Czech i Słowenii, przekroczył granicę polsko-ukraińską.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk

Wizyta była przygotowywana od wieli dni i utrzymywana w ścisłej tajemnicy, przy współpracy z przywódcami innych państw Unii Europejskiej.

W poniedziałek wieczorem odbyły się konsultacje z szefową Komisji Europejskiej i szefem Rady Europejskiej. Polscy dyplomaci informowali o wyjeździe sekretarzy generalnych NATO, OBWE i ONZ. Dzisiaj jeszcze w nocy premier Morawiecki rozmawiał z przewodniczącym (Rady Europejskiej) Charlesem Michelem i (szefową Komisji Europejskiej) Ursulą von der Leyen, ustalając ostateczne szczegóły.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk

Jak informuje Dworczyk, wizyta nie ma nic wspólnego z działaniami NATO.

W Kijowie, poza bardzo wyraźnym i mocnym sygnałem wsparcia całej UE dla walczącej o wolność Ukrainy, zostanie zaprezentowany pakiet konkretnego wsparcia dla Ukrainy, który przedstawią premierzy biorący udział w delegacji.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk

Dziś pod rosyjskim ostrzałem giną setki, tysiące cywilów na Ukrainie, dzieci, kobiet, nie mówiąc o żołnierzach, ale wiadomo, że w każdej wojnie najbardziej są poszkodowani cywile. I dziś trzeba zrobić wszystko, by powstrzymać rosyjskiego agresora. Niebezpieczeństwo, które trzeba podejmować w takich sytuacjach, jest czymś nieuniknionym.

Tu, po analizie na poziomie nie tylko polskim, bo jak widzicie państwo, ta delegacja jest międzynarodowa, podjęto decyzję, że taki wyjazd musi być przeprowadzony. Nie możemy pozwolić, by Rosjanie kontynuowali te zbrodnicze działania na terenie Ukrainy.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk

Na pytanie jednego z dziennikarzy o przystąpienie do wojny z Rosją przez NATO, odparł: Faktem jest to, że Sojusz (NATO) nie wkroczy do tej wojny, natomiast stara się zrobić wszystko, podobnie jak cały wolny świat, by pomóc Ukrainie.

„Jedziemy do Kijowa, by pokazać Ukraińcom naszą solidarność. 'Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę’. Tak 14 lat temu mówił ś.p. Lech Kaczyński w stolicy Gruzji, Tbilisi, podczas rosyjskiej inwazji na ten kraj. Jego wizyta zmieniła wtedy percepcję tej wojny, a wielki akt odwagi dodał ducha Gruzinom i jest do dziś wspominany na całym świecie. Udajemy się tam w porozumieniu z Unią Europejską, a o wizycie poinformowani są przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen”.

W tak przełomowych dla świata chwilach naszym obowiązkiem jest być tam, gdzie wykuwa się historia. Bo nie chodzi o nas, tylko o przyszłość naszych dzieci, które zasługują, by żyć w świecie wolnym od tyranii.

Premier RP Mateusz Morawiecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.