czwartek, 13 majaTelewizja informacyjna Wrocław / Polska

Obowiązkowa deratyzacja Wrocławia startuje dzisiaj. Co możesz zrobić?

Już dzisiaj startuje wiosenna deratyzacja miasta która jest obowiązkowa do przeprowadzenia przez wszystkich właścicieli czy współwłaścicieli nieruchomości we Wrocławiu.

Właściciele domów, bloków czy lokali użytkowych znają swoje obowiązki w tym zakresie ale miasto wychodzi z informacją także do mieszkańców. Każdy wrocławianin może przyłączyć się do akcji i sprawić, że gryzoni w mieście będzie mniej.

Przygotowaliśmy kampanię skierowaną do mieszkańców Wrocławia, gdzie za pośrednictwem ulotek oraz plakatów informacyjnych będziemy się starali przekazać wiedzę o terminach trwania i obszarach podlegających obowiązkowej deratyzacji. Uczymy również o dobrych praktykach, jakie sami mieszkańcy mogą wdrożyć w codzienne życie by przyczynić się do zmniejszenia populacji gryzoni w mieście. Nowością jest specjalnie przygotowany spot, który już niebawem będzie można zobaczyć w przestrzeni internetowej, telewizji oraz na wyświetlaczach MPK

Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego

W rejonach miastach które są najbardziej dotknięte tym problemem zostaną rozniesione ulotki, w częściach wspólnych neiruchomości będzie mógł natknąć się też na plakaty informujące cię w zakresie walki ze szczurami.

Przechodząc do meritum. Jak możesz pomóc w deratyzacji?

  • Nie wyrzucaj odpadów poza kubły na śmieci, umieszczaj je w środku
  • Zamykaj klapy pojemników na śmieci
  • Nie dokarmiaj ptaków i kotów w miejscach gdzie występują szczury
  • Nie wyrzucaj jedzenia
  • Dbaj o czystość w śmietnikach
  • Dbaj o czystość w piwnicach

Tych kilka prostych czynności pomoże zmniejszyć liczbę szczurów mieszkających we Wrocławiu. A tych jest dużo.

Według nieoficjalnych danych gryzoni w mieście jest około dwóch milionów, i z roku na rok ich przybywa. Szczury wędrowne mają tutaj zapewnioną żywność i wodę, oraz schronienie w kanałach i piwnicach, czyli bardzo dobre warunki do rozwoju swojej rasy. To jedne z najbardziej inteligentnych zwierząt na ziemi i nigdy nie chodzą po jedzenie tą samą drogą. Nie są agresywne w stosunku do ludzi ale powodują różnego rodzaju awarie urządzeń i przenoszą choroby nerek, wątroby, gorączkę krwotoczną czy tyfus plamisty. Potrafią też skakać na odległość ponad półtorej metra.