PIS, Lewica, Koalicja Polska PSL i Polska 2050 „za” Krajowym Planem Odbudowy

Sejm przyjął ustawę o ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej z dnia 14 grudnia 2020 r. w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. „Za” głosowało 290 posłów, „przeciw” – 33 . Wstrzymało się 133 parlamentarzystów. Teraz projekt ustawy trafi do Senatu.

Krajowy Plan Odbudowy został dzisiaj przegłosowany przez Polski Sejm. Polska była 20 krajem który ratyfikował ustawę o zwiększeniu dochodów własnych Unii Europejskiej. W związku z tym, do Polski ma trafić 58 miliardów Euro (23,9 miliarda euro dotacji i 34,2 miliarda euro kredytu).

Głównym celem realizacji Krajowego Planu Odbudowy jest zwiększenie produktywności gospodarki oraz tworzenie wysokiej jakości miejsc pracy. Główne obszary wsparcia w KPO:
– odporność i konkurencyjność gospodarki
– zielona energia i zmniejszenie energochłonności
– transformacja cyfrowa
– dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia
– zielona, inteligentna mobilność

Słyszeliśmy dużo na temat prezentów i wielkich pieniędzy, które przekazuje nam UE. Chciałbym państwu powiedzieć, odwołując się do angielskiego powiedzenia: „Nie ma darmowych obiadów”. Czy też, jak oni mawiają: „Nie ma darmowych lunchów”. Tak też jest w tym przypadku. UE nic za darmo nam nie daje, i nie wierzmy w te bajki dla grzecznych dzieci.

Zbigniew Ziobro

Za przyjęciem Funduszu Odbudowy głosowało 290 posłów, 33 było przeciw a 133 wstrzymało się od głosu.

Prawo i Sprawiedliwość (PIS), Lewica (Nowa Lewica, PPS, Razem i Wiosna), Koalicja Polska (PSL, UED, Konserwatyści) oraz Polska 2050.

Przeciw było ugrupowanie Zbigniewa Ziobro (Solidarna Polska) i Konfederacja.

Koalicja Obywatelska (PO, Inicjatywa Polska, Nowoczesna i Zieloni) wstrzymała się od głosu.

Te fundusze nie mają żadnych barw: ani lewicowych, ani prawicowych, konserwatywnych czy liberalnych. Mają tylko kolory biało-czerwone. To środki, które należą do Polaków. Dziękuję wszystkim, którzy wznieśli się ponad partyjne kalkulacje. W Sejmie było dziś wiele emocji, ale znaleźli się posłowie, którzy zagłosowali za Polską. Bo liczy się Polska, liczy się dobro Rzeczypospolitej. To głosowanie było przełomowe i bardzo pozytywne.

Mateusz Morawiecki

Ustawa trafi teraz do Senatu gdzie będzie dalej procedowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polski PL Українська UK