czwartek, 13 majaTelewizja informacyjna Wrocław / Polska

Rusza Narodowy Spis Powszechny. Odmówisz, skłamiesz? 5000 zł grzywny lub 2 lata więzienia!

To nie jest Prima Aprilis. 1 Kwietnia rusza Narodowy Spis Powszechny (NSP) który przeprowacza Główny Urząd Statystyczny. Za brak udziału w spisie możesz otrzymać 5000 zł grzywny, a za podanie nieprawdziwych danych grozi ci nawet 2 lata więzienia. Urząd będzie nakładał kary ale to od decyzji niezawisłego sądu będzie zależało czy kara się zmaterializuję. Spis jest obowiązkowy dla każdego Polaka!

Zgodnie z ustawą z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 443 ze zm.) „kto odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym, podlega grzywnie”. Ta może wynieść nawet 5 tys. zł. Kara grozi również tym, którzy podadzą nieprawdziwe informacje. Bowiem przekazywanie danych statystycznych niezgodne ze stanem faktycznym zagrożone jest grzywną, ograniczeniem lub pozbawieniem wolności do lat dwóch.

Spis można przeprowadzić samodzielnie na stronie internetowej GUS, kto tego nie zrobi będzie musiał odpowiedzieć na pytania przez telefon lub porozmawiać z rachmistrzem osobiście w swoim mieszkaniu. Za każdą wypełnioną ankietę rachmistrz otrzyma 6 zł brutto wynagrodzenia.

Celem badań statystyki publicznej nie jest karanie kogokolwiek, a dostarczanie jak najlepszej jakości danych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania państwa, podmiotów gospodarczych i społeczności lokalnych

Katarzyna Banaszek, rzeczniczka GUS.

Liczba rachmistrzów, którzy będą wysłani w teren, zależy w pierwszym rzędzie od liczby osób, które spiszą się samodzielnie oraz od sytuacji pandemicznej w kraju. Przy dużym zagrożeniu epidemicznym rachmistrzowie nie otrzymają pozwolenia na wyjście w teren, wówczas będą realizować wywiady jedynie telefonicznie. Przy niewielkim zagrożeniu zostaną w pełni zabezpieczeni środkami ochrony osobistej, niemniej możliwość prowadzenia wywiadów bezpośrednich rozważana będzie tylko w szczególnych przypadkach i okolicznościach

Katarzyna Banaszek, rzeczniczka GUS.

Na udział w NSP masz czas do 31 sierpnia 2021 r.