Węgry? Reżim Viktora Orbana nie wie jak ma reagować na wojnę Rosji z Ukrainą

Viktor Orban i Władimir Putin to wielcy przyjaciele, a już na pewno dobrzy koledzy którzy ramię w ramię, od czasu do czasu prowadzą interesy pomiędzy swoimi krajami, przynajmniej tak było do czasu ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę 24 lutego tego roku. Do tej pory Węgry nie zareagowały w odpowiedni do tej sytuacji sposób. Co zauważa wielu europejskich i polskich polityków wysokiego szczebla.

Donald Tusk w ostrych słowach komentuje decyzję Węgier które do tej pory nie potępiły ataku Rosji na Ukrainę. Co więcej, politycy węgierscy zabronili tranzytu broni dla Ukrainy przez terytorium swojego kraju, woląc nie mieszać się w wojnę na wschodzie.

Pan Orban i pan Szijjarto zasługują na coś więcej niż tylko medale od Putina. Miejsca w zarządzie Gazpromu byłyby adekwatną nagrodą za ich lojalność.

Donald Tusk

Szef węgierskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Peter Szijarto powiedział, że sytuacja ta jest spowodowana tym, że politycy muszą zapewnić swoich obywatelom bezpieczeństwo. Także i Viktor Orban jest tego samego zdania. Jeszcze parę dni temu Węgry jako jedyny kraj blokowały wprowadzenie blokady SWIFT dla systemu finansowego Rosji, ale jednak po wielu namowach uległy i poparły tę sankcję.

Węgry muszą się trzymać z daleka od rosyjsko-ukraińskiego konfliktu i nie wyślą na Ukrainę swoich żołnierzy i broni.

Viktor Orban

Apelujemy, aby Węgry zaangażowały się jak najbardziej w pomoc Ukrainie.

Rzecznik rządu Piotr Muller

Dziwimy się, że Węgry podobnie stanowczo nie wspierają Ukrainy, ale to jest sprawa Węgier i ich, że tak powiem, interesów narodowych.

Ryszard Terlecki

Podobne stanowisko miała nie dawno Belgia ogłaszając, że nie wesprze Ukrainy bronią, ale po presji otoczenia szybko je zmieniła.

Z zestawienia opracowanego przez NATO wynika, że Polska, Belgia, Kanada, Czechy, Estonia, Francja, Niemcy, Grecja, Łotwa, Litwa, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone wysłały lub zatwierdzają znaczne dostawy sprzętu wojskowego na Ukrainę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.