Wojna na Ukrainie: Rosja zaatakowała Ukrainę. | Relacja na żywo

Rosja zatakowała Ukrainę. Na rozkaz Prezydenta Rosji Władimira Putina wojsko Rosyjskie wjechało na teren Donbasu w pretekście obrony terenów Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej, których niepodległość Rosja uznała kilka dni temu. 24 lutego nad ranem rozpoczęła się wojna w Europie pomiędzy Rosją a Ukrainą.

Rosja planuje zdemilitaryzować Ukrainę i uczynić ją strefą buforową pomiędzy blokiem NATO a swoim krajem. Władimir Putin nie zgadza się na Ukrainę w NATO gdyż według niego stwarzało by to bezpośrednie niebezpieczeństwo ataku z pozycji tego kraju na Rosję przez wojska zachodu.

Putin: „tak zwany blok zachodni, stworzony przez USA” to „imperium kłamstwa”.

Według nieoficjalnych informacji ostrzeliwanych jest kilka miast w Ukrainie, a wojsko FR wchodzi na jej tereny od kilku stron, także z Białorusi.

Prezydent Ukrainy Volodymyr Zelenskyy apeluje do Ukraińców aby nie panikowali bo wojsko ma wszystko pod kontrolą i odeprze atak. Ukraiński parlament wprowadził stan wojenny na terenie kraju. Przestrzeń powietrzna na Ukrainie została zamknięta.

Jak podaje CNN Rosja atakuje tylko cele wojskowe, cywile mogą spać spokojnie. Mimo tego są już setki rannych.

Prawdopodobnie jeden z rosyjskich samolotów został zestrzelony w okolicach Harkowa. Rosja podaje też, że instalacje lotnicze na Ukrainie zostały unieruchomione ale strona Rosyjska temu zaprzecza.

Zachód zapowiada olbrzymie sankcję, Ukraina woła o pomoc a Putin grozi by się nie wtrącać bo konsekwencje mogą być tragiczne gdyż Rosja jest gotowa na wszystko.

W tych miejscach Rosja atakuje Ukrainę. Cały kraj został zaatakowany.

Relacja na żywo:

Najważniejsze wiadomości
Najnowsze na górze

Mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że stolica Ukrainy jest otoczona, a ewakuacja niemożliwa – podaje Nexta, powołując się na AP.

Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying skrytykowała w niedzielę USA i NATO za dostarczanie broni na Ukrainę i zasugerowała, że to one są odpowiedzialne za trwającą tam wojnę. Swoją opinię zamieściła na Twitterze, który jest w Chinach zablokowany przez władze.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę uszkodzonych zostało kilka elektrowni atomowych, dlatego szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi ostrzegł w niedzielę przed „realnym ryzykiem” awarii jądrowych.

Dzisiejsza decyzja FIFA jest dla nas nie do zaakceptowania. W sytuacji wojny na Ukrainie nie interesuje nas gra pozorów. Nasze stanowisko pozostaje bez zmian: reprezentacja Polski NIE ZAGRA z Rosją w meczu barażowym, niezależnie od nazwy rosyjskiej drużyny – przekazał Cezary Kulesza, prezes PZPN.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy przekazało, że zginęło 352 cywilów, w tym 14 dzieci, a ranne są 1684 osoby, w tym 116 dzieci.

Ursula von der Leyen: Po raz pierwszy w historii Unia Europejska sfinansuje zakup broni i sprzętu, do kraju, który jest atakowany.

Ponadto potwierdziła zamknięcie nieba dla rosyjskich obiektów latających oraz nałożenie nowych sankcji na Aleksandra Łukaszenkę.

Żadna telewizja czy portal internerowy z Rosji nie będzie mógł nadawać w Unii Europejskiej. Propaganda Kremla zostanie zatrzymana.

Turcja zamyka Bosfor dla rosyjskiej Marynarki Wojennej.

Rosyjska inwazja przeciwko Ukrainie, zwłaszcza na odcinku kijowskim i charkowskim, została spowolniona ze względu na problemy logistyczne i silny ukraiński opór – przekazał w niedzielę wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. 
Według szacunków USA, na Ukrainę wkroczyło już 2/3 zgromadzonych przez Rosję wojsk.

Japonia zamraża aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina i jego kluczowych urzędników oraz przyłącza się do planów USA i UE dotyczących odebrania niektórym rosyjskim bankom dostępu do systemu SWIFT – Premier Fumio Kishida.

W Warszawie trwają protesty przeciw wojnie Rosji z Ukrainą.

W Rosji tłumione są protesty przeciwników wojny z Ukrainą.

Rosjanie po Europie już nie polatają. Prawie cała Europa zablokowała ruch powietrzny dla rosyjskich samolotów.

Ukraina zgodziła się na rozmowy pokojowe z Rosją.

Podczas rozmowy telefonicznej z Aleksandrem Łukaszenką prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uzgodnił, że delegacja ukraińska spotka się z delegacją rosyjską na granicy ukraińsko-białoruskiej – informuje „The Kyiv Independent”.

Niektóre źródła podają, że może chodzić o zawarcie pokoju z Aleksandrem Łukaszenką a nie Putinem.

Władimir Putin rozkazał wojskowym dowódcom ogłoszenie stanu alarmowego sił odstraszania nuklearnego po „agresywnych oświadczeniach” państw NATO – podaje Reuters.

Zdjęcie ilustracyjne.

Wszystkie przejścia na granicy polsko-ukraińskiej pracują normalnie, minionej doby na kierunku wjazdowym odprawiliśmy ponad 77 tys. osób; od początku działań wojennych prawie 200 tys. osób uzyskało pomoc na terenie Polski – Komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

Ukraina dowiedzie, że prezydent Rosji Władimir Putin jest „przestępcą wojennym” – oświadczyła w niedzielę prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenedytkowa w ukraińskiej telewizji.

Ukraina odzyskała pełną kontrolę nad położonym na północnym wschodzie kraju Charkowem – przekazał w niedzielę szef obwodowej administracji Ołeh Syniehubow.

„Sprawujemy całkowitą kontrolę nad Charkowem! Siły zbrojne, policja, obrona terytorialna działają i miasto jest całkowicie oczyszczane z wroga. Rosyjski wróg jest absolutnie zdemoralizowany. Gdy tylko zobaczy żołnierzy ukraińskich, poddaje się” – napisał Syniehubow na Telegramie.

Białorusini protestują przeciw inwazji Rosji na Ukrainę

Czechy chcą zakazać Rosjanom wjazdu do Unii Europejskiej.

Zamieszanie z wprowadzeniem wojsk Czeczenii na Ukrainę. Kadyrowcy chcą walczyć po stronie Rosji, ochotnicy czeczeńscy po stronie Ukrainy, ich zdaniem Kadyrowcy to zdrajcy.

Dzień wcześniej Magomed Tuszajew, bliski współpracownik dyktatora Ramzana Kadyrowa zginął na Ukrainie.

„Od naszych zachodnich partnerów nadeszła ogromna partia rakiet klasy powietrze-powietrze dla lotnictwa powietrznych sił zbrojnych Ukrainy” – podano na Facebooku dowództwa sił powietrznych Ukrainy.

Reuters: Kijów kontynuuje obronę, w stolicy nie ma wojsk rosyjskich.

Kyivstar, Vodafone i Lifecell zdecydowali się zablokować dostęp do sieci abonentom rosyjskim i białoruskim przebywającym na Ukrainie – nie mogą oni korzystać z roamingu, ich smartfony są obecnie bezużyteczne.

Dzisiejsze wystąpienie Kanclerza @OlafScholz w Bundestagu i decyzje o pomocy Ukrainie oraz blokadzie SWIFT i rosyjskich banków to ważny krok ku zatrzymaniu rosyjskiej agresji.

Scholz: Zamykamy Rosji system SWIFT.

Musimy wspierać Ukrainę w największym stopniu, jak to jest możliwe – powiedział w niedzielę kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

 Drugie nasze zadanie to odsunięcie Putina od kontynuowania tej wojny – mówił Scholz.

– Chcemy zająć majątki wszystkich oligarchów, zamykamy wszystkie banki rosyjskie i zamykamy im system SWIFT.

Putin jest winny za wojnę, a nie naród Rosyjski. To wojna Putina. – Scholz.

Scholz ogłosił też, że Niemcy zwiększają wydatki na armię. Wydadzą 100 miliardów euro na działania związane z bezpieczeństwem kraju.

Ukraińska wiceminister obrony Hanna Malyar przekazała, że Rosja straciła w inwazji około 4300 ludzi.
Dodała, że rosyjskie wojska straciły około 146 czołgów, 27 samolotów i 26 helikopterów.

Rosja dopuszcza się na Ukrainie działań mających oznakę ludobójstwa i należy jej odebrać prawo głosu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Facebooku.

– To, co okupanci robią w Charkowie, Ochtyrce, Kijowie, Odessie i innych miastach i wsiach, podpada pod międzynarodowy trybunał – powiedział.

Rosyjscy żołnierze plądrują ukraiński market.

Aleksandr Łukaszenka oznajmił, że na Ukrainie nie ma białoruskich rzołnierzy ale z terenów jego kraju zostało wystrzelonych kilka rakiet, tłumacząc to jako „Krok przymusowy”.

„SBU ujawniła tajne dokumenty rosyjskich najeźdźców. Teraz ukraińskie służby specjalne i Siły Zbrojne otrzymały dane osobowe rosyjskich najeźdźców, a także tajne hasła i szyfry używane przez państwo agresora, co pomoże zrozumieć istotę przechwyconych rozmów wroga” – Ukraińskie siły zbrojne.

„Cudzoziemców chcących bronić Ukrainy i porządku światowego w ramach Międzynarodowej Legii Obrony Terytorialnej Ukrainy zapraszam do kontaktu z zagranicznymi placówkami dyplomatycznymi Ukrainy w Państwa krajach. Razem pokonaliśmy Hitlera, pokonamy też Putina.” – napisał na Twitterze szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.

Rosja jest gotowa do rozmów z Ukrainą na terytorium Białorusi. Znajduje się tam specjalna delegacja z Kremla i oczekuję na przybycie reprezentantów Rządu Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Zełeński nie zgadza się na miejsce rozmów, ale jest otwarty na inne propozycje.

Zełenski: Rozmowy w Mińsku mogłyby być możliwe, gdyby Rosja nie zaatakowała Ukrainy z terytorium Białorusi. 

Kolejny konwój z amunicją z Polski dotarł na Ukrainę – poinformował w niedzielę rano wiceszef MON Marcin Ociepa. Polska dostarcza Ukrainie amunicję i ręczne rakiety przeciwlotnicze Piorun, a także hełmy i kamizelki kuloodporne.

Rosjanie formują grupy strzelające do cywilów i niszczące cywilną infrastrukturę w dużych miastach. – Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ukraina tworzy międzynarodowy legion dla ochotników z zagranicy – powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. – Reuters.
– To będzie kluczowy dowód twojego poparcia dla naszego kraju – oświadczył Zełenski. 

Ukraina poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że ich elektrownie jądrowe pozostają stabilne i działają normalnie – Dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi. Podkreślił konieczność unikania wszelkich działań, które mogłyby zagrozić ich bezpieczeństwu.

Rosyjskie wojska wkroczyły do Charkowa

„Miała na imię Polina. Uczyła się w 4. klasie szkoły nr 24 w Kijowie. Dziś rano (w sobotę) na ul. Telihy ją i jej rodziców rozstrzelała rosyjska dywersyjno-zwiadowcza grupa” – napisał Bondarenko na Facebooku, zamieszczając zdjęcie dziewczynki.

Dwoje pozostałych dzieci jest w szpitalu.

„Sytuacja w Kijowie jest spokojna. Stolica jest całkowicie kontrolowana przez ukraińskie wojsko. W nocy doszło do kilku starć z grupami sabotażującymi. Trzymaj się mocno Ukraino!” – Facebook, Mykola Povoroznyk, pierwszy zastępca szefa kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej.

Podczas walk w pobliżu lotniska w Hostomlu pod Kijowem ukraińska armia rozbiła elitarną czeczeńską jednostkę i przejęła znaczne ilości broni – portal Ukraińska Prawda.

Znany jest Plan działan Putina. W ciągu 12 godzin przejąć niebo nad Ukrainą. W ciągu 36 godzin zniszczyć łączność. W ciągu 48 godzin zablokować główne arterie Kijowa, odciąć armię na wschodzie, usunąć rząd. W ciągu 72 godzin zainstalować marionetkowy rząd na Ukrainie który będzie wykonywał rozkazy Putina.

Na dworcu kolejowym we Lwowie uruchomiono darmowe pociągi do Polski. Pociągi są przepełnione, brakuje miejsc. Przez granicę z Polską mogą przejechać tylko kobiety i dzieci, mężczyźni muszą zostać w kraju i walczyć.

Ostrzeżenie przed fałszywymi zbiórkami na rzecz ofiar wojny na Ukrainie.

Ministerstwo Obrony Ukrainy rozdało już 18 tysięcy karabinów wraz z amunicją, mieszkańcom Kijowa.

Pracujący w Polsce Ukraińcy w wieku od 18 do 60 lat otrzymują wezwania do ukraińskiego wojska w związku z toczącą się wojną na Ukrainie.

Telewizja kablowe nadające w Polsce wycofują się ze swojej oferty rosyjskie programy. Jest to wynik uchwały KRRiT ws. wykreślenia z rejestru programów rozprowadzanych programów: Russia Today, RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV, Russija 24.

Angela Merkel potępiła atak Putina na Ukrainę. – Ta rosyjska wojna agresywna stanowi głęboką cezurę w historii Europy po zakończeniu zimnej wojny – powiedziała w piątek agencji dpa.

Od dziś Minister @a_niedzielski wprowadził możliwość szczepienia przeciw #Covid19 osób narodowości ukraińskiej, które przekraczają granice Polski.

Charków jest ostrzeliwany przez rosyjskie rakiety.

Brutalne morderstwo cywila. Czołg przejechał samochód osobowy na drodze w Obolon.

Noworodki z oddziału intensywnej terapii noworodków w szpitalu dziecięcym w Dnieprze zostały w czwartek przeniesione do prowizorycznego schronu przeciwbombowego.

Zniszczono lotnisko armii rosyjskiej Millerovo w pobliżu Rostowa.

Siły rosyjskie ostrzelały rakietami Grad autobusy jadące do obwodu ługańskiego po ewakuujących się stamtąd ludzi – poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Chiny sprzeciwiają się wszelkim nielegalnym, jednostronnym sankcjom i prowadzą normalną współpracę handlową z Rosją – powiedział w piątek rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin w kontekście sankcji UE przeciwko Rosji za jej inwazjęna Ukrainę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.